Biblioteka Małolata


W zbiorach biblioteki szkolnej można znaleźć wiele wspaniałych książek, które przedstawiają rozmaite przejawy dyskryminacji i uwrażliwiają czytelników na prześladowanie. A dyskryminować można z wielu powodów: koloru skóry, kraju pochodzenia, wyznawanej wiary, płci, orientacji seksualnej. Wyśmiewamy innych z powodu ich niepełnosprawności, choroby albo poglądów. Dzięki tej lekturze poznacie gorycz niewolnictwa, rasizmu, nazizmu, antysemityzmu, dyskryminację ze względu na płeć, wygląd, czy niepełnosprawność. Uwrażliwmy nasze serca na innych i sprawmy by słowo DYSKRYMINACJA stało się słowem zapomnianym!

 


2 [m]Per Nilsson „Inny niż wszyscy. Opowiadanie o chłopcu, który chce wiedzieć czy jest normalny.”

Opis z okładki : „W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasami do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym?”

To krótka, bo zaledwie 64-stornicowa pozycja opowiadająca o zwykłej klasie, ze zwykłymi i trochę innymi uczniami. Główny bohater – Oskar fizycznie nie różni się od swoich kolegów, jednak czasami robi rzeczy, które inni uważają za dziwne. Czasami trudno się z nim rozmawia, bo Oskar nie za bardzo rozumie żarty. Ale czy to powód, aby skreślić go jako kolegę ? 

 

 3 [m]Magdalena Zarębska „Skąd jest Pola?”

Autorka porusza trudny temat dyskryminacji w szkole wśród dzieci. Ciemnoskóra Pola wraz z rodzicami przeprowadza się z Warszawy do małej miejscowości, w której wszyscy się znają i w której trudno się dziewczynce odnaleźć. Jest tu zupełnie inaczej niż w Warszawie, gdzie można spotkać ludzi różnych kultur i narodowości. Niestety Pola staje się obiektem drwin jednej z koleżanek… Czy ktoś poda jej pomocną dłoń?

 

 

4 [m]Opracowanie zbiorowe „Gorzka czekolada”

Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABCXXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tym, co najważniejsze. Każde opowiadanie podejmuje inny temat: emocji, które czasem  

trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze, braku akceptacji dla odmienności i o odpowiedzialności.

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami z psychologami - Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Psychologowie analizują emocje, które wpływają na zachowania bohaterów oraz ich postawy życiowe;  

podsuwają odpowiednie lektury i udzielają porad młodym czytelnikom - nie wprost - raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.

Fragment jednego z opowiadań : Jesteś w szkole i stoisz przed tablicą. Cała klasa się na Ciebie patrzy…

 5 [m]

 

6 [m]Izabela Michta „Benio, tata i reszta świata”

 

W książce w przystępny dla młodego czytelnika sposób pokazano, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy. Tata Benia porusza się na wózku inwalidzkim i dzieci w nowej szkole chłopca zadają mu wiele niedyskretnych pytań na jego temat. A przecież wśród nas żyją różni ludzie – jedni są młodzi, inni starsi, niscy lub bardzo wysocy, łysi lub z włosami kręconymi jak sprężynki. Niektórzy z nas poruszają się na wózku inwalidzkim, inni noszą okulary, jeszcze inni cierpią na chory kręgosłup lub serce. Każdy stara się radzić sobie jak tylko potrafi najlepiej i pokonywać własne ograniczenia. Różnimy się od siebie, ale to nie powinno nas dzielić. Jeśli ktoś ma chore nogi i nigdy nie będzie w stanie zagrać w piłkę nożną, to można przecież robić wspólnie tyle innych ciekawych rzeczy – grać w gry planszowe, oglądać filmy, malować. Ważne, aby chcieć.

 

7 [m]John Boyne „Lekkie życie Barnaby`ego Brocketa

 

„To, że twoja wersja normalności nie jest identyczna z wersją  normalności kogoś innego, jeszcze nie znaczy, że coś z tobą nie tak”

To historia chłopca o imieniu Barnaby, który jest niezwykły, ponieważ nie podlega prawu grawitacji… Musi więc być zawsze przytrzymywany, gdyż inaczej mógłby unieść się w powietrze. Jest uważany za dziwoląga. A ponieważ jego rodzice boją się każdego kto jest inny mają kłopot z akceptacją własnego syna.Pewnego dnia mama postanawia się go „pozbyć” i puszcza synka w górę… Poznajemy niezwykłe przygody Barnaby`ego, który latając przemierza różne kraje i spotyka wielu ludzi. Dowiadujemy, że to, co jest „normalne” dla nas, jest zupełnie inne dla kogoś innego, i odwrotnie.

 

9 [m]R.J. Palacio „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”

 

„Wiem, że nie mogę zmienić tego jak wyglądam. Ale MOŻE, tylko może, ludzie mogą zmienić sposób, w jaki na mnie patrzą.”

 Powieść powiada o dziesięcioletnim Auguście, który urodził się ze zniekształconą twarzą. Jak sam mówi : Nie powiem wam, jak wyglądam. Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej. Kiedy, po latach nauki w domu, chłopiec trafia do szkoły, spotyka się z ogromną nietolerancją ze strony rówieśników. Traktowany jak trędowaty, powoli zaczyna nierówną walkę o normalne życie wśród innych dzieci.

 

10 [m]Emma Strack „Dyskryminacja. Powiedz : STOP!”

 

„Ta książka jest jak nasiono, które zasiane w glebie przyszłych pokoleń może być ostrzeżeniem przed kroczeniem przez ludzkość drogą dyskryminacji w jakiejkolwiek postaci[…]” Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018

 Graficzna, zwięzła, bardzo konkretna książka o wszystkich chyba tematach związanych z dyskryminacją : brakiem szacunku, akceptacji i tolerancji. Są tu tak oczywiste tematy, jak niewolnictwo, rasizm, religia. Ale jest też mnóstwo takich, na które kiedyś nikt nie zwracał uwagi. Na przykład niższe płace kobiet. Lektura obowiązkowa dla każdego z nas!

 

11 [m]Sarah Crossan „Tippi i ja”

Bohaterkami tej niezwykłej książki są Grace i Tippi. Mają 16 lat i są bliźniaczkami syjamskimi. Są zawsze razem, zawsze blisko, łączy je ogromna więź, ale i wspólne narządy. Siostry różnią się od siebie – Tippi jest odważniejsza, zawsze pierwsza się odzywa, Grace jest tą spokojniejszą, wycofaną. W opisie książki możemy przeczytać :

Gdziekolwiek się pojawią, ludzie gapią się na nie z rozdziawionymi ustami. „Czułabym się jak w pułapce” – mówią. „Jak robicie siku?” – pytają. „Strasznie im współczuję. Bycie bliźniakiem syjamskim to musi być najgorsza rzecz na świecie” – szepczą za ich plecami. Choć Grace potrafiłaby sobie wyobrazić milion gorszych rzeczy. A potem jedna z tych gorszych rzeczy się zdarza.

 

Autorki książek Monique Gilbert i Zuzanna Pol zachęcają do poznawania praktyk religijnych swoich kolegów i koleżanek, uważając, że dzięki tej wiedzy nauczymy się tolerancji i lepiej zrozumiemy świat.

 8 [m]

 

Książki przybliżające nam świat osoby z zespołem Downa – świat dla nas niedostępny i niezrozumiały, choć istniejący tuż obok, na wyciągnięcie ręki:

 

 12 [m]