Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

1 [m]Każdy człowiek ma swoje prawa, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie . Trzecia Sesja Ogólnego Zgromadzenia ONZ, obradująca w Paryżu, uchwaliła 10 grudnia 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stanowi niewątpliwie jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ.

 Przetłumaczona na większość języków świata Powszechna Deklaracja Praw Człowieka zbiera oraz porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy nieskończoną jeszcze walkę o swoją wolność i swoją godność.

Zapraszamy wszystkie bydgoskie placówki oświatowe do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Proponujemy:

  1. Międzyszkolny Konkurs na komiks dla uczniów szkół podstawowych „Różni ludzie- równe prawa”. REGULAMIN w załączeniu.
  2. Międzyszko lnyKonkurs filmowy dla uczniów szkół ponadpodstawowowych „Nasze prawa- wspólna sprawa”. REGULAMIN w załączeniu.
  3. „Mam PRAWO i nie zawaham się go użyć!” quiz wiedzy o prawach człowieka : https://forms.gle/tyKdG9UiJUWL8Cpz6

Inne propozycje, które może wdrożyć każda placówka:

  1. Indywidualnie zgłoś szkołę (28.11-11.12.2022r) do akcji Amnesty International „Maraton Pisania Listów”: https://maraton.amnesty.org.pl/dla-szkol
  2. Zaproś ciekawą osobę na spotkanie z klasą/ uczniami całej szkoły, np. osobę z liczącej się organizacji zajmującej się prawami człowieka (np. Amnesty International, Human Rights Watch) lub ze środowiska lokalnego zaangażowaną w kampanie na rzecz praw człowieka, kogoś z organizacji pozarządowej, jak również uchodźcę, osobę niepełnosprawną, członka mniejszości narodowej czy etnicznej itd.
  3. Zorganizuj pokaz filmu poświęconego prawom człowieka. Można skorzystać z licznych propozycji Objazdowego festiwalu filmowego Watch docs − prawa człowieka w filmie.

Objazdowy festiwal poświęcony prawom człowieka jest realizowany od 2003 r. z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Społecznego Instytutu Filmowego. Prezentuje filmy dokumentalne z całego świata poruszające tematykę dyskryminacji, wykluczenia społecznego, nietolerancji. Idea festiwalu objazdowego jest tak skonstruowana, by prezentowane filmy uwrażliwiające na kwestie praw człowieka docierały również do społeczności lokalnych.

Jak zorganizować Watch docs w Twojej szkole?
Wypożyczenie filmów jest nieodpłatne. Wystarczy zgłosić się do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i ustalić szczegóły pokazów: Więcej informacji znajdziesz na stronie www.watchdocs.pl.

 

4. Przygotujcie w salach/ na holach szkolnych gazetki tematyczne, wystawy prac artystycznych podejmujących kwestie praw człowieka.

5. Budujcie świadomość na temat praw człowieka w swojej społeczności lokalnej poprzez np. upublicznienie filmów, w tym dokumentalnych, publikacji, prezentacji, broszur czy ulotek.