Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

3 [m]

 

 

"Odrobina uprzejmości względem drugiego człowieka jest więcej warta niż wielka miłość ku całej ludzkości" [ R.Dehmel]

 

 

 

 KRÓTKA HISTORIA 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień określany także Dniem Dobrych Uczynków to święto obchodzone niemal na całym świecie (w około 180 krajów) 21 listopada. Dzień ten ma długą tradycję, która rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, w 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack zareagowali na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli oni pokazać światu, że walka zbrojna i zawiść to zło, które niszczy, a nie buduje. Początkowo idea Dnia Życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do unikania konfliktów zbrojnych w rozwiązywaniu problemów. Tylko pokojowe działania są w stanie przyczynić się do poprawy życia na świecie. Pierwotną nazwą Dnia Życzliwości było „Hallo World Day”, co idealnie obrazuje ideę święta, a więc mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Głównym celem Dnia Życzliwości jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie sobie bezinteresownej pomocy. Tego dnia zwraca się również uwagę na pokój na świecie. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie jak ważne w codziennym życiu są proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia oraz uśmiech. Czasami okazanie komuś serdeczności oraz obdarzenie go szczerym uśmiechem to wiele więcej, niż może się nam wydawać. Poza tym dobro i pozytywna energia, którą dajemy innym zawsze do nas wraca. Ważne, abyśmy pamiętali o tym nie tylko od święta, ale każdego dnia.

Pierwsze wzmianki o życzliwości pochodzą z antyku. Już Arystoteles mówił o miłości, która, według niego, oznaczała życzyć drugiej osobie dobrze nie oglądając się na własną korzyść. Starożytny filozof pisał też o chęci bezinteresownego udzielenia pomocy osobie potrzebującej, oraz o współczuciu. Najwyraźniej więc uczucia te nie były obce już starożytnym Grekom. Co jednak z konkretnymi przykładami? Najwcześniejsze można znaleźć już w średniowieczu. W Europie życzliwość była częścią chrześcijańskiej kultury, a w życie wprowadzały ją przede wszystkim klasztory, cechy i tzw. "szpitale". Szpital nie był wtedy wyłącznie miejscem, w którym leczyło się chorych: aż do połowy trzynastego wieku zapewniał też schronienie podróżnym i ludziom starszym. Działalnością charytatywną zajmowały się też w średniowieczu ówczesne ‘związki zawodowe’, czyli cechy. Dla przykładu, w Paryżu jeden sklep złotniczy był czynny w niedzielę, a zyski ze sprzedaży przeznaczane były na pomoc ubogim.

Współcześnie za przykłady ludzkiej życzliwości mogą posłużyć zarówno święci - tacy jak Matka Teresa z Kalkuty, która w 1950 założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości i pomagała śmiertelnie chorym mieszkańcom Indii, jak i grupy świeckie, zajmujące się wspieraniem i propagowaniem dobroczynności, takie jak "Random Acts of Kindness Foundation", "Pay It Forward Foundation", czy "Australian Kindness Movement". Tradycja życzliwości jest, stara, lecz wciąż jara – czemu więc się w nią nie włączyć? Pomóż staruszce przejść przez ulicę, uśmiechnij się do sąsiada, ustąp miejsca w kolejce. To nic nie kosztuje, a pomoże podtrzymać najdłuższą tradycję na świecie – tradycję życzliwości.

2 [m]Ciekawostka: Niektóre polskie miasta szczególnie chcą pokazać jak ważna w życiu człowieka jest życzliwość. Przykładem jest Wrocław, który wśród swoich krasnali, symboli miasta, ma krasnala Życzliwka.

 

CO TO JEST ŻYCZLIWOŚĆ

Życzliwość to nie tylko bycie miłym w stosunku do innych. To pozytywna i otwarta postawa wobec całego świata, rodzaj pewnej filozofii kształtującej nasz stosunek do drugiego człowieka. Nie chodzi tu tylko o dobre słowo rzucone od niechcenia czy wymuszony uśmiech. Życzliwość to chęć niesienia pomocy innym, bycia dla nich wsparciem, pozytywnym wzorem do naśladowania. Osoby życzliwe lubią przebywać z ludźmi i w naturalny sposób kreują przyjazną atmosferę wokół.  Życzliwi powinniśmy być też w stosunku do samych siebie. Spełniając własne marzenia, dbając o równowagę fizyczną i psychiczną naszego organizmu, organizując sobie relaks i odpoczynek – w ten sposób dbamy o siebie i podnosimy jakość swojego życia. Życzliwość to m.in. gotowość do rozwiązywania konfliktów i osiągania kompromisów w relacjach międzyludzkich bez agresywnych zachowań. Postawa ta potrafi załagodzić nawet najbardziej drażliwe sytuacje i poprawić jakość naszego życia. Cecha ta jest przydatna nie tylko w sytuacjach konfliktowych. Może ona sprawić, że codzienne życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. 

 

CZY ŻYCZLIWOŚĆ JEST NAM POTRZEBNA

Okazując życzliwość innym, sami czujemy się lepiej i sprawiamy, że nasze otoczenie się zmienia. Miłe gesty czy słowa potrafią poprawić samopoczucie nie tylko tym, do których są kierowane, ale również osobom okazującym serdeczność. Życzliwość to potężne narzędzie w budowaniu relacji zarówno w pracy/szkole, jak i w życiu osobistym. Podkreśla ona, że ludzie, których wspieramy, z osiągnięć których się cieszymy, dla których mamy czas,  są skłonni do odwdzięczenia się podobnym zachowaniem w stosunku do nas. Pomagają więc nam, dzielą nasze smutki i radości. Życzliwość znacznie poprawia jakość naszego życia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bezkrytycznie patrzeć na innych, każdego darzyć zaufaniem i poświęcać własne dobro dla interesu drugiego człowieka.  Żeby zauważyć pozytywne zmiany wokół siebie wystarczy jedynie wyłączyć nasz wewnętrzny głos, który krytykuje innych, przygryźć język gdy chce puścić w obieg jakąś plotkę, wykrzesać z siebie odrobinę wyrozumiałości i po prostu  częściej się uśmiechać – do wszystkich... łącznie z samym sobą. 

 

JAK ŚWIĘTUJEMY TEN DZIEŃ?

W Dniu Życzliwości, składamy sobie życzenia, jesteśmy dla siebie mili i uczynni. W tym dniu, w mediach społecznościowych  i w najróżniejszych środkach informacyjnych (telewizja, gazeta,) ludzie: 

  • Obdarzają się pozytywnymi uczuciami,
  • Piszą do siebie miłe listy i SMS 
  • Dzielą się uśmiechem i dobrym słowem
  • Robią dobre uczynki
  • Dzielą się pozytywną energią
  • Pomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują
  • "Dzień dobry", "Miłego dnia" to słowa, których używają nie tylko 21.11.

Wszyscy, którzy włączają się do obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień ubrani są w kolorze żółtym- symbol radości i optymizmu.

 

JAK OKAZYWAĆ ŻYCZLIWOŚĆ?

  • porozmawiaj z samotnie mieszkającą sąsiadką
  • uśmiechnij się przyjaźnie do nieznajomego na ulicy czy kasjerki w sklepie
  • zawsze mów "dzień dobry" na powitanie a "do widzenia" na pożegnanie
  • przytrzymaj komuś drzwi przy wejściu do bloku lub sklepu
  • przynieś sąsiadowi zakupy
  • wyprowadź psa 
  • wysłuchaj z uwagą i zainteresowaniem osobę, która jest smutna
  • wyjdź z przyjaciółmi do kina
  • zaoferuj swój czas 
  • pomóż koledze w odrabianiu lekcji
  • poczytaj młodszemu rodzeństwu książeczkę 
  • pomóż mamie przygotować wspólny posiłek
  • posprzątaj mieszkanie
  • dotrzymaj towarzystwa dziadkom
  • przynieś komuś kawę, herbatę, szklanę wody
  • ustąp komuś mięjsca w komunikacji miejskiej
  • pochwal kogoś
  • powiedz komuś komplement 

 Materiały, które można wykorzystać w szkole do obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień:

  

Źródła:

https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/krotka-historia-zyczliwosci

https://lodz.pl/artykul/zyczliwosc-dlaczego-jest-wazna-i-jak-ja-okazywac-55288/

https://spokojwglowie.pl/zyczliwosc/