ZERO DLA DYSKRYMINACJI! Rozstrzygnięcie konkursów

ZERO DLA DYSKRYMINACJI! trwa. Rozstrzygnęliśmy konkursy: plastyczny, fotograficzny i literacki. A było to trudne zadanie....

Czytaj więcej!

NA AUTYZM SIĘ NIE CHORUJE, AUTYZM SIĘ MA.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym. Tego dnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne. Jedną z symbolicznych akcji tego dnia jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo, tak aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę ważną kwestię. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci, a w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wspieramy wszystkich jednakowo. W pozostałych działach naszej strony umieściliśmy propozycje literackie i filmowe podejmujące ten temat. Zachęcamy do lektury.
Warto jednak podkreślić, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.

Czytaj więcej!

ZERO dla dyskryminacji! Konkursy

Światowy Dzień "ZERO DLA DYSKRYMINACJI" trwa. Mimo, że był obchodzony 1. marca, zapraszamy wszystkich uczniów bydgoskich szkół i placówek oświatowych do udziału w konkursach związanych z krzewieniem tolerancji dla różnorodności.

Czytaj więcej!

ZERO dla dyskryminacji!

1 marca obchodzimy święto „Zero dla Dyskryminacji” ustanowione w 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest to dobra okazja, by kolejny raz przypomnieć, że w Polsce przed dyskryminacją chroni nas przede wszystkim Konstytucja, której ustęp drugi artykułu 32 jasno precyzuje, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Czytaj więcej!

21 lutego Dniem Języka Ojczystego

W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące. Promowaniem i upowszechnianiem języka polskiego poza granicami kraju zajmują się instytucje podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W sposób szczególny działania te wspiera powołany w 2022 r. Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

Czytaj więcej!